| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 2f0459745cfe0f1b4d99971753bac0fa21092358 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:48:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T00:17:36.740789866Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.14/0 |
| upload-time | 2026-05-25T07:03:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.66GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.74GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.54GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 566M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 578M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 284M ±13% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.67G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.2G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.2G ±11% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±34% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 782M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 438M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 764M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 408M ±15% |
| [Geomean] | 713M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.56G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.12G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19G ±82% |
| [Geomean] | 4.00G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 663k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 4% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.1G ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.0G ±53% |
| [Geomean] | 15.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 173M ±37% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ± 9% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 893M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.06G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.25G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.93G ±95% |
| [Geomean] | 1.45G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 708k |