| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8a69bfb1bbf6b89f248c1acff9c172ce4dc3d92a |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T17:10:25Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T17:25:47.371538153Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.2/0 |
| upload-time | 2026-05-25T00:13:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.66GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.29GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.44GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 270M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 565M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ±14% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.64G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.2G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.84G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4G ±21% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 199M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±30% |
| [Geomean] | 290M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 391M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 839M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 396M ±19% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.31G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73G ±136% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.99G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.87G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.35G ±117% |
| [Geomean] | 3.81G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 0% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 671k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 0% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.8G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0G ±23% |
| [Geomean] | 17.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 163M ±33% |
| [Geomean] | 146M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 305M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 307M ± 9% |
| [Geomean] | 313M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.01G ±220% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.54G ±126% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 713k |