| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b99b8feaae736e6ae827c4e65630062d038db602 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T12:57:19Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T05:03:28.869192994Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.22/0 |
| upload-time | 2026-05-25T10:37:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.68GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±29% |
| [Geomean] | 3.62GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.17GB ±33% |
| [Geomean] | 4.98GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.64GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.11GB ±19% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 226M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.58M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.8M ±58% |
| [Geomean] | 78.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.50G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.34G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.13G ±90% |
| [Geomean] | 3.32G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94M ± 5% |
| [Geomean] | 44.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.3M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.5M ±52% |
| [Geomean] | 182M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.72G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.8M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.62G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.27G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 118M ±52% |
| [Geomean] | 758M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 451k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.92M ±78% |
| [Geomean] | 24.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 170M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.13G ±102% |
| [Geomean] | 2.26G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.0M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.51M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.2M ±68% |
| [Geomean] | 73.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 955M ±181% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6M ±63% |
| [Geomean] | 231M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |