| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b12ed667d9b68802d3c5d3b969bed01ab4131b1e |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T03:50:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T05:50:55.873043479Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.23/0 |
| upload-time | 2026-05-25T11:26:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.26GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.26GB ±26% |
| [Geomean] | 3.77GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.15GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02GB ±29% |
| [Geomean] | 5.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.14GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.99GB ±20% |
| [Geomean] | 7.34GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.1M ±62% |
| [Geomean] | 90.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.52G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 976M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.94G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 897M ±87% |
| [Geomean] | 4.25G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.75M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.79M ± 7% |
| [Geomean] | 43.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.6M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.4M ±52% |
| [Geomean] | 206M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.82G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.11G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 123M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.57G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.74G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 112M ±50% |
| [Geomean] | 919M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.09M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.55M ±89% |
| [Geomean] | 34.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 984M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 890M ±89% |
| [Geomean] | 3.54G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 86.8M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.32M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1M ±78% |
| [Geomean] | 96.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.1M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 880M ±121% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.6M ±71% |
| [Geomean] | 271M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |