| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 1bcfdf2df298ef0289f32b7af3f3e4834305b373 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:48:42Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T05:49:12.663357811Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.24/0 |
| upload-time | 2026-05-25T12:38:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.3µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ±10% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.34GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 433M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 552M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 584M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 303M ±13% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.59G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.2G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.1G ±33% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 358M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±33% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 798M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 423M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 822M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 468M ±29% |
| [Geomean] | 734M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.99G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.02G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87G ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.70G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.50G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.69G ±81% |
| [Geomean] | 4.06G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 689k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 675k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.9k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 185M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 3% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.7G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.3G ±57% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 181M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 119M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±38% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 321M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.39G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.89G ±198% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 884M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49G ±179% |
| [Geomean] | 1.36G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 701k |