| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5af294bac74c455df843f88dfcde2032bad23c5e |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:48:01Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T07:07:06.750025248Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.28/0 |
| upload-time | 2026-05-25T13:55:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.76GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.85GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.92GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.82GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 557M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 268M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 567M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ±19% |
| [Geomean] | 406M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.11G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.1G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.29G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.7G ±39% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 203M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 210M ±20% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 822M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 394M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 421M ±20% |
| [Geomean] | 700M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.56G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.91G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.15G ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.54G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.93G ±116% |
| [Geomean] | 3.54G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 677k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 686k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 3% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.2G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.9G ±76% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±21% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 308M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ± 6% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49G ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 591M ±104% |
| [Geomean] | 989M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |