| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 71300e80113c6ca56105aac524e9c1b0db43910f |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:22:30Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T12:41:25.507352817Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.38/0 |
| upload-time | 2026-05-25T19:30:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.1µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.63GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.42GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ± 1% |
| [Geomean] | 5.82GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.45GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.02GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.44GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.88GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 567M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 275M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 558M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ±12% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.91G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.28G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.2G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.65G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ± 9% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±27% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 761M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 404M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 411M ±18% |
| [Geomean] | 715M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.23G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.94G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.15G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.85G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.49G ±116% |
| [Geomean] | 3.54G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 682k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 664k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 3% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.15G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.0G ±70% |
| [Geomean] | 14.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 172M ±34% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 344M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 317M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ±12% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 928M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68G ±187% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 716k |