| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | fd7a0e680d466ec3283507f0c74bf487038333e6 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:06:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T13:09:06.231402419Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.41/0 |
| upload-time | 2026-05-25T20:02:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.4µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.46GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.26GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 579M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 302M ±14% |
| [Geomean] | 427M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.43G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9G ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.77G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.8G ±62% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±34% |
| [Geomean] | 313M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 513M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 798M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 492M ±50% |
| [Geomean] | 757M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.99G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.38G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.54G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.63G ±114% |
| [Geomean] | 4.22G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.85k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.81k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 4% |
| [Geomean] | 4.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 409k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.7k ± 4% |
| [Geomean] | 258k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 180M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 244M ± 5% |
| [Geomean] | 208M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.2G ±75% |
| [Geomean] | 14.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±44% |
| [Geomean] | 165M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 330M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 337M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 332M ±14% |
| [Geomean] | 332M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.54G ±144% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 925M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.86G ±188% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.85k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.81k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 3% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 408k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 3% |
| [Geomean] | 695k |