| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 063f8b07c1afd9d775c2d1f29ff62d4e7072794c |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T21:46:23Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T15:09:30.438188951Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.43/0 |
| upload-time | 2026-05-25T20:45:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.21GB ±28% |
| [Geomean] | 3.75GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ±32% |
| [Geomean] | 5.33GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.20GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.16GB ±21% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.8M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.5M ±53% |
| [Geomean] | 94.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.35G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.76G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±87% |
| [Geomean] | 4.63G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 199M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.93M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.96M ± 5% |
| [Geomean] | 45.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.9M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.4M ±46% |
| [Geomean] | 215M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.56G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 131M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.57G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 126M ±50% |
| [Geomean] | 860M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 2% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.5M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.67M ±73% |
| [Geomean] | 37.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±88% |
| [Geomean] | 3.82G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.6M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 105M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.47M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 53.7M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.8M ±62% |
| [Geomean] | 103M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.26G ±166% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 114M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±62% |
| [Geomean] | 357M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 768k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |