| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c3f7d758775e320f970c80d851268ad3bac06b06 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:56:07Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T13:59:36.857573836Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.44/0 |
| upload-time | 2026-05-25T20:47:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.64GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.37GB ±11% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.76GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.17GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 559M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 302M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 573M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±21% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.93G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.5G ±64% |
| [Geomean] | 12.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 392M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ±15% |
| [Geomean] | 307M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 451M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 886M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 423M ±35% |
| [Geomean] | 744M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.07G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.91G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.40G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.56G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.40G ±112% |
| [Geomean] | 3.78G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 1% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 663k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 680k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.4k ± 1% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 179M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 5% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±77% |
| [Geomean] | 14.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 212M ±13% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 331M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 334M ±15% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.27G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.31G ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 868M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 491M ±23% |
| [Geomean] | 918M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 708k |