| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b9c5520dbcddba2f0a0a3bb6510ac5c5b9afc3c5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:18:43Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T22:23:15.320093262Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.7/0 |
| upload-time | 2026-05-25T03:55:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 43.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±40% |
| [Geomean] | 3.65GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.81GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.69GB ±43% |
| [Geomean] | 5.01GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.74GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.67GB ±21% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 210M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 203M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.2M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 211M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.30M ±108% |
| [Geomean] | 74.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.42G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 776M ±151% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.21G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 599M ±180% |
| [Geomean] | 3.65G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 178M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.62M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 180M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.55M ± 2% |
| [Geomean] | 41.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 317M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 322M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 342M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.7M ±102% |
| [Geomean] | 173M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.77G ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.60G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.3M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.61G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.66G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.0M ±102% |
| [Geomean] | 730M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.70k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.37M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 811k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 1% |
| [Geomean] | 462k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.47M ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.84M ±179% |
| [Geomean] | 25.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 757M ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 568M ±195% |
| [Geomean] | 2.44G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 105M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.60M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 192M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.1M ±163% |
| [Geomean] | 73.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 529M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.6M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 938M ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.8M ±147% |
| [Geomean] | 208M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 805k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 810k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |