| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 3a92cb4958cdc5bf4263a0a72ffe2f719696364f |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:44:17Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T03:36:46.383691831Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.19/0 |
| upload-time | 2026-05-26T09:10:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17GB ±33% |
| [Geomean] | 3.89GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.61GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.93GB ±32% |
| [Geomean] | 5.39GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.98GB ±13% |
| [Geomean] | 7.48GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 217M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.8M ±97% |
| [Geomean] | 92.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.70G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.65G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.91G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 794M ±111% |
| [Geomean] | 4.61G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91M ± 4% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.0M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.0M ±72% |
| [Geomean] | 212M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.99G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 156M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.39G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.98G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±70% |
| [Geomean] | 871M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 790k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 451k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.1M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.07M ±138% |
| [Geomean] | 35.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.58G ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 789M ±113% |
| [Geomean] | 3.86G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.3M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.0M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.37M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.6M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.0M ±105% |
| [Geomean] | 100M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 729M ±121% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 122M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.20G ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.5M ±89% |
| [Geomean] | 300M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 790k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |