| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e28acf5506e85f9e54abdc370eb133a3ea6dd31e |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T00:25:35Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T02:26:21.713185989Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.20/0 |
| upload-time | 2026-05-26T09:13:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.79GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.81GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.39GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.36GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.97GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.82GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 428M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 282M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 560M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 286M ±18% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.03G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8G ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.03G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.7G ±16% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±16% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 793M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 414M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 778M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 426M ±26% |
| [Geomean] | 702M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.91G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.88G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.18G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.35G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.67G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.54G ±78% |
| [Geomean] | 3.66G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 662k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 4% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.56G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.1G ±77% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±19% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ± 7% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 842M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.35G ±159% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.19G ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.34G ±120% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 713k |