| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 1dd2bef375390973b025e50cef6dcbafb24ca223 |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T20:54:45Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T08:01:16.248346018Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.29/0 |
| upload-time | 2026-05-26T13:32:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.34GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.38GB ±30% |
| [Geomean] | 3.83GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.10GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ±35% |
| [Geomean] | 5.30GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.01GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.17GB ±22% |
| [Geomean] | 7.39GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 220M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.9M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 216M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 213M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.5M ±61% |
| [Geomean] | 87.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.88G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.58G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18G ±90% |
| [Geomean] | 4.50G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 186M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 0% |
| [Geomean] | 43.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 331M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.5M ±57% |
| [Geomean] | 200M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.65G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.38G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 115M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26G ±102% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.92G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±55% |
| [Geomean] | 812M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.59k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 791k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 798k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.09M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.03M ±81% |
| [Geomean] | 33.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16G ±90% |
| [Geomean] | 3.88G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.5M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.4M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.36M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.0M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 191M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9M ±73% |
| [Geomean] | 92.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.6M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 537M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 94.7M ±68% |
| [Geomean] | 264M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 797k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |