| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | aee6009ba5e1d71948b03ac0458fbc99e3a14ace |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T20:53:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T10:04:38.757529979Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.32/0 |
| upload-time | 2026-05-26T15:38:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.42GB ±29% |
| [Geomean] | 3.84GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.20GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.52GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.38GB ±33% |
| [Geomean] | 5.35GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.10GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.28GB ±16% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 221M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 217M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9M ±62% |
| [Geomean] | 90.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.46G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.41G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.8G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.28G ±91% |
| [Geomean] | 4.79G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94M ± 5% |
| [Geomean] | 43.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.7M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.9M ±56% |
| [Geomean] | 206M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.65G ±87% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.53G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 129M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.53G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.10G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 127M ±55% |
| [Geomean] | 876M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.54k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 785k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 792k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.92M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.91M ±81% |
| [Geomean] | 35.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.14G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.2G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.27G ±92% |
| [Geomean] | 4.33G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.3M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.5M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.32M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.5M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.6M ±72% |
| [Geomean] | 97.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.27G ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.8M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 844M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 116M ±13% |
| [Geomean] | 330M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 785k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 791k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |