| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 9da73fb7025cd64b71608241517d6cb17735d854 |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T15:15:28Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T09:18:26.574595631Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.33 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.33/0 |
| upload-time | 2026-05-26T16:04:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.3µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.91GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 574M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 291M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 284M ±13% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.62G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9G ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.27G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ± 8% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 227M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±15% |
| [Geomean] | 309M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 812M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 435M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 795M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 414M ±17% |
| [Geomean] | 702M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.42G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.76G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.22G ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.99G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.64G ±103% |
| [Geomean] | 3.86G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 688k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 684k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 3% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.8G ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.34G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.1G ±29% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 191M ±17% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 330M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ± 9% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 913M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 929M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 947M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 954M ±55% |
| [Geomean] | 936M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 712k |