| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 4136ffed69224577824f33144ce5c5d40b6af0df |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:53:04Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T09:57:54.441950884Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.35/0 |
| upload-time | 2026-05-26T16:48:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.1µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.69GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.46GB ±11% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.81GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.49GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.81GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ±10% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 575M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 305M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 567M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ±15% |
| [Geomean] | 426M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.93G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.78G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.9G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6G ±45% |
| [Geomean] | 12.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ±16% |
| [Geomean] | 308M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 849M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 493M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 794M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 478M ±19% |
| [Geomean] | 757M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.21G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.64G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.36G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.08G ±79% |
| [Geomean] | 4.44G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 1% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 683k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.4k ± 1% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 178M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 240M ± 3% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.4G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.6G ±75% |
| [Geomean] | 16.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±28% |
| [Geomean] | 161M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 334M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ± 8% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.07G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.36G ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71G ±104% |
| [Geomean] | 1.52G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 1% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 1% |
| [Geomean] | 701k |