| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 0db7bea636f42bf55189168c2a34b741e3f187b1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T20:27:37Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T14:53:18.110462687Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.43/0 |
| upload-time | 2026-05-26T20:27:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15GB ±32% |
| [Geomean] | 3.73GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.99GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.04GB ±29% |
| [Geomean] | 5.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.38GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.86GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.96GB ±19% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 231M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.9M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.8M ±59% |
| [Geomean] | 89.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.57G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 938M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.31G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 832M ±102% |
| [Geomean] | 4.04G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99M ± 6% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.6M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.5M ±60% |
| [Geomean] | 201M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.70G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.76G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.78G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 114M ±55% |
| [Geomean] | 867M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.09M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.16M ±83% |
| [Geomean] | 33.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 924M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 815M ±98% |
| [Geomean] | 3.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.6M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 110M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.54M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.3M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 44.7M ±88% |
| [Geomean] | 94.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.6M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.33G ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 87.2M ±73% |
| [Geomean] | 322M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |