| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e61c2805962f43e0290b91edda7bd85437fbcbaf |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T15:43:47Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T16:08:16.945762394Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.47 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.47/0 |
| upload-time | 2026-05-26T22:58:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.70GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.99GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.85GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.54GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 557M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 285M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 573M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 286M ±11% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.93G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.5G ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.7G ±62% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 392M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 196M ±27% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 835M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 427M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 829M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 428M ±18% |
| [Geomean] | 728M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.27G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.80G ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.11G ±90% |
| [Geomean] | 4.08G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 683k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 3% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.90G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.5G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.2G ±73% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 183M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 172M ±32% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 303M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ±13% |
| [Geomean] | 313M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.89G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 876M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.04G ±110% |
| [Geomean] | 1.37G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 715k |