| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d987c2352d0b820d72f0d228bcf1e93d154c94ff |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:50:47Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T20:46:29.652570694Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.5/0 |
| upload-time | 2026-05-26T02:19:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07GB ±36% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.99GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86GB ±30% |
| [Geomean] | 5.13GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.95GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.84GB ±18% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 216M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.5M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 220M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.1M ±99% |
| [Geomean] | 82.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.85G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 900M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.91G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 749M ±124% |
| [Geomean] | 4.01G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.70M ±11% |
| [Geomean] | 42.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 351M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.9M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 332M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.8M ±79% |
| [Geomean] | 189M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.40G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 106M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.54G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.73G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 99.2M ±78% |
| [Geomean] | 820M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.55k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 787k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.36M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.01M ±143% |
| [Geomean] | 30.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.6G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 876M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 742M ±126% |
| [Geomean] | 3.37G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 89.6M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.5M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.29M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.6M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.9M ±117% |
| [Geomean] | 83.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.8M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.38G ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.4M ±90% |
| [Geomean] | 300M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 787k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |