| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d987c2352d0b820d72f0d228bcf1e93d154c94ff |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:50:47Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T19:32:54.728815553Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.6/0 |
| upload-time | 2026-05-26T02:22:48Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.49GB ±12% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.42GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 578M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 303M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 448M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 308M ±16% |
| [Geomean] | 427M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.41G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.2G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.1G ±40% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 216M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 7% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 822M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.21G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 477M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 839M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 472M ±28% |
| [Geomean] | 767M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.03G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.96G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06G ±102% |
| [Geomean] | 4.33G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.81k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 688k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 409k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.5k ± 3% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 240M ± 6% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.0G ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.3G ±55% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±10% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 330M ± 9% |
| [Geomean] | 328M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.22G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.93G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.16G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±162% |
| [Geomean] | 1.44G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.80k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 408k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 700k |