| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 233f2ba9b2ab00735d9d7c1f694a3afeaf5ec470 |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:50:43Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T20:06:49.355269834Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.7/0 |
| upload-time | 2026-05-26T02:57:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.6µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.45GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±13% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 445M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 570M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 552M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±13% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.38G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.2G ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.75G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±22% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 365M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 8% |
| [Geomean] | 311M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 500M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 772M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 435M ±16% |
| [Geomean] | 741M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.72G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15G ±149% |
| [Geomean] | 4.11G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.80k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 408k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 695k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.9k ± 4% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 181M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 245M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 187M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 7% |
| [Geomean] | 211M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.3G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.19G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.9G ±69% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 192M ±32% |
| [Geomean] | 168M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 334M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 339M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 332M ±14% |
| [Geomean] | 336M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.60G ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19G ±137% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.79k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.89k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 1% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 407k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 1% |
| [Geomean] | 695k |