| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ef067283ce48c893f406c079ee312c7ea2fc280c |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T22:46:00Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T23:00:54.342137894Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.11/0 |
| upload-time | 2026-05-27T05:49:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.4µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.69GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ±17% |
| [Geomean] | 5.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.93GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.36GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.87GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.51GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.83GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 429M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 556M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 270M ± 8% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.59G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.61G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ± 4% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 205M ±26% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 779M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 426M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 785M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 380M ± 7% |
| [Geomean] | 699M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 2.90G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.21G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.88G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.19G ±84% |
| [Geomean] | 3.75G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 688k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 678k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 3% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 2% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.7G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.26G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.4G ±74% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 170M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±31% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 331M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 307M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 336M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 943M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.82G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 826M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.74G ±100% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 715k |