| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c74c040511b403ca1725a33fe821526efd313dcb |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T00:17:01Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T00:46:56.942450001Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.13/0 |
| upload-time | 2026-05-27T06:19:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.99GB ±40% |
| [Geomean] | 3.64GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75GB ±39% |
| [Geomean] | 5.06GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.85GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.86GB ±16% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 223M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.1M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 229M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.1M ±93% |
| [Geomean] | 83.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.02G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 716M ±144% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.73G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 589M ±185% |
| [Geomean] | 3.72G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76M ± 6% |
| [Geomean] | 42.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.5M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.4M ±86% |
| [Geomean] | 195M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.51G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 106M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.42G ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.05G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 96.9M ±90% |
| [Geomean] | 821M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.65M ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.05M ±155% |
| [Geomean] | 29.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 723M ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 598M ±181% |
| [Geomean] | 2.91G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.8M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 83.3M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.12M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.3M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 36.2M ±132% |
| [Geomean] | 84.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.48G ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.6M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.78G ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.0M ±119% |
| [Geomean] | 343M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |