| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b5772a8d7c5a9a85d84bb05c610f3636ca10ff13 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T22:10:06Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T23:42:01.564143496Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.14/0 |
| upload-time | 2026-05-27T06:30:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 91.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.75GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.63GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.38GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.62GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.91GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.45GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.78GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 564M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 558M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ±13% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.55G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.2G ±12% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 218M ±12% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 832M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 440M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 992M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 434M ±20% |
| [Geomean] | 713M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.64G ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.67G ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.74G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.99G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01G ±81% |
| [Geomean] | 3.99G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 10.9k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 655k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 6% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.5G ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.2G ±30% |
| [Geomean] | 16.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 174M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 196M ±16% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 307M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 310M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 311M ± 8% |
| [Geomean] | 310M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.66G ±190% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 960M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.38G ±173% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 718k |