| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T02:34:50.394723137Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.20/0 |
| upload-time | 2026-05-27T08:13:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 49.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 41.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.40GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.01GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.58GB ±29% |
| [Geomean] | 3.85GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.02GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.86GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.85GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.52GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.66GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.33GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.64GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.48GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 257M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.1M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 244M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 261M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 29.2M ±46% |
| [Geomean] | 121M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.51G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.91G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.0G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.63G ±26% |
| [Geomean] | 5.34G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 205M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 207M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.85M ± 5% |
| [Geomean] | 46.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 371M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 398M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 376M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 406M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 123M ±25% |
| [Geomean] | 260M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.89G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.75G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 196M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.66G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.19G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 194M ±13% |
| [Geomean] | 1.15G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.14k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 720k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 727k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 428k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 150M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.4M ±51% |
| [Geomean] | 55.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.51G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.4G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.58G ±23% |
| [Geomean] | 4.73G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.57M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 216M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.4M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 212M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 102M ±26% |
| [Geomean] | 144M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 170M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 951M ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 167M ±11% |
| [Geomean] | 412M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 18.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 719k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 725k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.10M |