| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ec37f78ca75a4a065b0fa0edebdc69b302ef6a03 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T00:16:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T02:56:52.35620442Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.23/0 |
| upload-time | 2026-05-27T08:29:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.96GB ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37GB ±30% |
| [Geomean] | 3.72GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ±35% |
| [Geomean] | 5.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.82GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.23GB ±23% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.1M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 223M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.1M ±63% |
| [Geomean] | 87.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.85G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 668M ±262% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.43G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.14G ±89% |
| [Geomean] | 3.99G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 150M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.69M ±12% |
| [Geomean] | 42.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.0M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.3M ±55% |
| [Geomean] | 199M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.80G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 96.0M ±145% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.54G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 134M ±63% |
| [Geomean] | 837M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.89M ±175% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.3M ±80% |
| [Geomean] | 33.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 678M ±256% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.13G ±91% |
| [Geomean] | 3.35G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.61M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.6M ±155% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.6M ±76% |
| [Geomean] | 92.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.26G ±209% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.3M ±166% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 936M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 102M ±67% |
| [Geomean] | 299M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 779k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |