| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T02:36:15.258787899Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.25/0 |
| upload-time | 2026-05-27T09:26:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.44GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.45GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.45GB ±10% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.26GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 450M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 579M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 296M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 448M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ± 6% |
| [Geomean] | 430M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.62G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1G ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.32G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6G ±36% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 383M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 367M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±27% |
| [Geomean] | 309M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 862M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 455M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 847M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 468M ±18% |
| [Geomean] | 751M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.72G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.35G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.67G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.70G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.11G ±82% |
| [Geomean] | 4.07G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.83k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 1% |
| [Geomean] | 4.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 664k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 410k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 667k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 1% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 3% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.1G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.7G ±74% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±33% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 330M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.62G ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 851M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.64G ±113% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 1% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 1% |
| [Geomean] | 703k |