| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 0631db6336349eb5f7c41107342472cc8c0d9713 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T01:59:49Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T05:54:11.724944097Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.30/0 |
| upload-time | 2026-05-27T12:42:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.9µs ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.58GB ±10% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.99GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.40GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.02GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 559M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 431M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 556M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ±11% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.11G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.03G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.0G ±18% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 203M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 222M ±28% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 795M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 448M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 765M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 419M ±20% |
| [Geomean] | 702M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.20G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.54G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.32G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.16G ±95% |
| [Geomean] | 4.16G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 664k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 681k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 5% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.3G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.90G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3G ±74% |
| [Geomean] | 14.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 197M ±32% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 316M ±18% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 880M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.94G ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 854M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.12G ±178% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 714k |