| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ec37f78ca75a4a065b0fa0edebdc69b302ef6a03 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T00:16:57Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T06:32:50.224494214Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.31/0 |
| upload-time | 2026-05-27T13:21:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 68.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.38GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.58GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.49GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 449M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 574M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 303M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 561M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ±13% |
| [Geomean] | 425M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.96G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.6G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ± 9% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 209M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 360M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 205M ±26% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 466M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 471M ±18% |
| [Geomean] | 748M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.04G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.58G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.36G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.60G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30G ±82% |
| [Geomean] | 4.43G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 668k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.4k ± 2% |
| [Geomean] | 258k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 180M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 182M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 3% |
| [Geomean] | 209M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.85G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.7G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.3G ±75% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 122M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 175M ±30% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 328M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ± 8% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.37G ±164% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.38G ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.94G ±76% |
| [Geomean] | 1.42G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 699k |