| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | acd801c178d283a3050aa54864339b892b0d7808 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:47:54Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T08:31:23.621689661Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.35/0 |
| upload-time | 2026-05-27T14:06:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.10GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.36GB ±28% |
| [Geomean] | 3.78GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ±30% |
| [Geomean] | 5.27GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.06GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.23GB ±13% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.2M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 228M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.5M ±57% |
| [Geomean] | 86.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.44G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 870M ±178% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10G ±89% |
| [Geomean] | 4.33G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 184M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 3% |
| [Geomean] | 43.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.4M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.3M ±52% |
| [Geomean] | 198M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.57G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.33G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.79G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.52G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 126M ±54% |
| [Geomean] | 879M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.55k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.51M ±120% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.78M ±79% |
| [Geomean] | 31.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 849M ±169% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09G ±91% |
| [Geomean] | 3.55G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 95.2M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.2M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.34M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.4M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.3M ±72% |
| [Geomean] | 89.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.31G ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.7M ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 985M ±159% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 96.6M ±69% |
| [Geomean] | 313M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |