| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 08bd667214d0840d9c99e88b3e7d9e9a028bb815 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:51:37Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T07:19:45.021228946Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.36/0 |
| upload-time | 2026-05-27T14:09:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.05GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.78GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.88GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.56GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 571M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 293M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 569M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ±13% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.08G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.4G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.87G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.9G ± 8% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 360M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 201M ±38% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 755M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.16G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 460M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 428M ±25% |
| [Geomean] | 727M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.20G ±93% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.74G ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.93G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.50G ±107% |
| [Geomean] | 4.09G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 672k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.4k ± 3% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 5% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.4G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.9G ±48% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 175M ±40% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 321M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ±14% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18G ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.26G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.88G ±75% |
| [Geomean] | 1.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 707k |