| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ee500cd07410e70ea822aad42a8a2da865b0fee8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:45:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T11:57:58.321147887Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.39 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.39/0 |
| upload-time | 2026-05-27T17:31:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 36.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 43.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 37.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.07GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.22GB ±26% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92GB ±27% |
| [Geomean] | 5.06GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.62GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.84GB ±15% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 212M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.1M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 208M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 207M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.7M ±82% |
| [Geomean] | 76.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.81G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 719M ±171% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.54G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 888M ±86% |
| [Geomean] | 3.62G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 180M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 40.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 320M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.9M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 317M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.8M ±75% |
| [Geomean] | 181M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.47G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.54G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.8M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.74G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±83% |
| [Geomean] | 717M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.71k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 814k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.37M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 463k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 121M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.78M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.28M ±120% |
| [Geomean] | 26.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.66G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 698M ±169% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 880M ±87% |
| [Geomean] | 2.80G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.0M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 189M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.3M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3M ±114% |
| [Geomean] | 78.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 886M ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.3M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 958M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.8M ±102% |
| [Geomean] | 255M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 813k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 805k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |