| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 4960851b93963a5b2840dcce017629e874bd257c |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:51:34Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T12:46:13.978421755Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.45/0 |
| upload-time | 2026-05-27T19:34:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 84.7µs ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 83.7µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 69.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 65.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.81GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.77GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ±12% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.00GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 419M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 534M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 285M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 419M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 539M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 278M ± 8% |
| [Geomean] | 398M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.65G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.7G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.52G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±23% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 340M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 212M ±17% |
| [Geomean] | 287M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 775M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 966M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 418M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 421M ±27% |
| [Geomean] | 690M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.04G ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12G ±178% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.95G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.41G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.44G ±77% |
| [Geomean] | 3.50G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.9k ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 12.0k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.19k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 713k ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 720k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 432k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 1% |
| [Geomean] | 270k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 5% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.7G ±53% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 181M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±20% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 304M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 304M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ± 9% |
| [Geomean] | 310M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±155% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69G ±91% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.18k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 431k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 722k |