| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b5772a8d7c5a9a85d84bb05c610f3636ca10ff13 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T22:10:06Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T14:10:37.302201305Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.46/0 |
| upload-time | 2026-05-27T19:43:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.36GB ±29% |
| [Geomean] | 3.94GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.39GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19GB ±32% |
| [Geomean] | 5.43GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.52GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.54GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.56GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.11GB ±22% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 228M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.9M ±55% |
| [Geomean] | 95.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.67G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.65G ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.67G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.14G ±82% |
| [Geomean] | 4.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94M ± 5% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.8M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.3M ±53% |
| [Geomean] | 218M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.42G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.47G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 158M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.49G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.45G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 119M ±48% |
| [Geomean] | 884M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.0M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.04M ±78% |
| [Geomean] | 38.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.66G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12G ±84% |
| [Geomean] | 4.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.9M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.6M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.8M ±81% |
| [Geomean] | 106M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.15G ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 130M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.3M ±67% |
| [Geomean] | 354M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |