| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ee500cd07410e70ea822aad42a8a2da865b0fee8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:45:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T14:13:39.735070723Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.50 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.50/0 |
| upload-time | 2026-05-27T21:02:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.58GB ±16% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.85GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ±12% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 447M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 555M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ± 9% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.20G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8G ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.23G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0G ±74% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 215M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 219M ±27% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 424M ±15% |
| [Geomean] | 702M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.07G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.13G ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.32G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.45G ±75% |
| [Geomean] | 3.94G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 4% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.5G ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.0G ±78% |
| [Geomean] | 16.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 191M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 201M ±13% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 323M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ± 8% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.39G ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.13G ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.40G ±150% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 711k |