| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ff9a2de809537eed58ed3e0295dab09c676e8305 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T21:07:26Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T21:17:49.780082824Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.7/0 |
| upload-time | 2026-05-27T02:52:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.79GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.95GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.77GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.54GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.57GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 216M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 219M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5M ±17% |
| [Geomean] | 96.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.11G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.62G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.61G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.60G ± 8% |
| [Geomean] | 5.06G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ± 8% |
| [Geomean] | 42.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 329M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.8M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2M ±15% |
| [Geomean] | 218M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.39G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 164M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.50G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.13G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 150M ±14% |
| [Geomean] | 920M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 7.57k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 792k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 792k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 0% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.2M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.1M ±18% |
| [Geomean] | 41.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.61G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.60G ± 9% |
| [Geomean] | 4.39G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.59M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.0M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.0M ±66% |
| [Geomean] | 109M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 132M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 755M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 126M ±17% |
| [Geomean] | 342M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 791k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 792k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |