| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 01d183b0001d361101b27ef6a5bd27ba81f53b33 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T19:46:13Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T20:16:16.761939694Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.11/0 |
| upload-time | 2026-05-28T03:04:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.62GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.64GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.36GB ±13% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.81GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.20GB ±10% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 281M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 449M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±12% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.2G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.15G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2G ±67% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 240M ±12% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 775M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 418M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 872M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 445M ±21% |
| [Geomean] | 723M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.91G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05G ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.17G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37G ±81% |
| [Geomean] | 3.81G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 665k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 5% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.6G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9G ±89% |
| [Geomean] | 14.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ± 7% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 311M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ±13% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.43G ±200% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 882M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48G ±135% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 711k |