| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ccffd99f3cee0cf841608ecadf6956bc72e8fe40 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T20:56:07Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T21:02:20.548000445Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.12/0 |
| upload-time | 2026-05-28T03:52:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.80GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.44GB ±10% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 435M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 566M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 282M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 448M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 287M ±17% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.38G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.65G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.8G ±20% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 215M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 220M ±24% |
| [Geomean] | 308M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 790M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 403M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 427M ±18% |
| [Geomean] | 703M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.15G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.01G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35G ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.37G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07G ±107% |
| [Geomean] | 3.85G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 664k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 661k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 2% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.7G ±78% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 191M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 184M ±47% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 313M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.51G ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 893M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.28G ±184% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 708k |