| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 4229cb1eda897842f2f1a0e3fd7cb3ff1d70be0c |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T17:17:54Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T21:04:50.202903248Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.13/0 |
| upload-time | 2026-05-28T03:56:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.4µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.46GB ±10% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.96GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 571M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 289M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ±10% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.64G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 10.1G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.6G ±47% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 7% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 852M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 435M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 876M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 476M ±19% |
| [Geomean] | 759M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.66G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.63G ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.52G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75G ±46% |
| [Geomean] | 4.23G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 688k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.8k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 3% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.8G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.64G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.2G ±60% |
| [Geomean] | 14.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ± 8% |
| [Geomean] | 166M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 332M ± 9% |
| [Geomean] | 328M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.18G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.56G ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 887M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12G ±139% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 703k |