| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6e808ba41ac417b226c95a63c3c31631991069d8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T22:53:58Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T23:10:24.562125376Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.14/0 |
| upload-time | 2026-05-28T04:44:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13GB ±31% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90GB ±32% |
| [Geomean] | 5.07GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.91GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.93GB ±17% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 223M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.3M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 219M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.3M ±75% |
| [Geomean] | 80.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.77G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 626M ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.97G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 768M ±136% |
| [Geomean] | 3.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.57M ± 3% |
| [Geomean] | 42.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 351M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.2M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.4M ±67% |
| [Geomean] | 186M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.40G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.1M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.63G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.60G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 98.8M ±70% |
| [Geomean] | 782M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.55k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 783k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.50M ±140% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.49M ±108% |
| [Geomean] | 28.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 614M ±152% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 754M ±131% |
| [Geomean] | 3.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 86.0M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.36M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.5M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 36.1M ±98% |
| [Geomean] | 81.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 693M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.1M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.5M ±88% |
| [Geomean] | 236M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 782k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |