| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6366476e7f2680d6bea9913c6a17a53aa7e3b519 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T22:14:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T00:39:05.843429984Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.18/0 |
| upload-time | 2026-05-28T06:12:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.13GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05GB ±39% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.12GB ±29% |
| [Geomean] | 5.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.90GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.10GB ±11% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.9M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.5M ±67% |
| [Geomean] | 89.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.44G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 761M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.46G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.4G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 963M ±109% |
| [Geomean] | 4.25G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.03M ± 9% |
| [Geomean] | 44.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.1M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.5M ±55% |
| [Geomean] | 203M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.40G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 104M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.47G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.25G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 121M ±50% |
| [Geomean] | 902M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 768k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.15M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.54M ±91% |
| [Geomean] | 33.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 771M ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 953M ±104% |
| [Geomean] | 3.51G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.0M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.9M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.36M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.3M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5M ±90% |
| [Geomean] | 92.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 630M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.7M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 981M ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.6M ±65% |
| [Geomean] | 257M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 761k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |