| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 6366476e7f2680d6bea9913c6a17a53aa7e3b519 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T22:14:09Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T03:08:05.430514329Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.24/0 |
| upload-time | 2026-05-28T09:54:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.7µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.21GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.05GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.46GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.32GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.12GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.64GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 566M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 290M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 449M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±14% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.54G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.6G ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.97G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.6G ±59% |
| [Geomean] | 10.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 221M ±35% |
| [Geomean] | 313M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 768M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 441M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 792M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 973M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 431M ±17% |
| [Geomean] | 695M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.44G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.32G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.93G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.66G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28G ±89% |
| [Geomean] | 3.69G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 663k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.63G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.5G ±95% |
| [Geomean] | 13.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±14% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 326M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 310M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 330M ±14% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 902M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 988M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 503M ±20% |
| [Geomean] | 765M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.09k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 718k |