| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 88deda24e059a082202c5d4984b26c24b46160dd |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T16:41:07Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T06:55:10.790199728Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.32/0 |
| upload-time | 2026-05-28T12:27:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.41GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.69GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.31GB ±27% |
| [Geomean] | 3.84GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.17GB ±32% |
| [Geomean] | 5.30GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.22GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.11GB ±21% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.7M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.6M ±67% |
| [Geomean] | 91.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.15G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.44G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.9G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±88% |
| [Geomean] | 4.49G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 152M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91M ± 7% |
| [Geomean] | 44.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 74.2M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.5M ±54% |
| [Geomean] | 209M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.81G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.50G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 131M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.54G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.08G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 119M ±52% |
| [Geomean] | 880M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 786k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 792k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 451k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.82M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.82M ±84% |
| [Geomean] | 34.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±89% |
| [Geomean] | 3.90G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 88.9M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.3M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.23M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.1M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9M ±71% |
| [Geomean] | 98.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.34G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 101M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.1M ±64% |
| [Geomean] | 340M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 785k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 788k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |