| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 47d5295532fcf7080db632a2319cc287631bb63e |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T07:28:26Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T09:21:13.954162119Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.36/0 |
| upload-time | 2026-05-28T16:08:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.1µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.35GB ±11% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.95GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.95GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.15GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 573M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 299M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 431M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 550M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 294M ±11% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.48G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.2G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0G ±86% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 223M ±25% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 852M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 450M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 456M ±19% |
| [Geomean] | 736M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.41G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.18G ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.60G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.01G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.59G ±80% |
| [Geomean] | 3.96G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 686k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 691k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 4% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.0G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±70% |
| [Geomean] | 14.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±34% |
| [Geomean] | 164M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 328M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ± 8% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 973M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.10G ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.66G ±126% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 709k |