| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 47d5295532fcf7080db632a2319cc287631bb63e |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T07:28:26Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T11:51:53.743840125Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.42 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.42/0 |
| upload-time | 2026-05-28T17:26:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.14GB ±33% |
| [Geomean] | 3.88GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.12GB ±27% |
| [Geomean] | 5.42GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.06GB ±13% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 216M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 221M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 223M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.9M ±70% |
| [Geomean] | 94.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.40G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.64G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.01G ±126% |
| [Geomean] | 4.65G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 149M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 42.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.3M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.4M ±53% |
| [Geomean] | 214M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.70G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.52G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 157M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.54G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 119M ±62% |
| [Geomean] | 911M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.3k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.53k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.7k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.7M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.32M ±85% |
| [Geomean] | 38.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.63G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02G ±124% |
| [Geomean] | 4.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.3M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 87.7M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.28M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.9M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 185M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.1M ±71% |
| [Geomean] | 106M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 127M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.1M ±80% |
| [Geomean] | 307M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |