| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 13e2cc87fa9944b248c4e8a3cdb9ea79ec8ec479 |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T05:25:42Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T10:54:09.254264112Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.43/0 |
| upload-time | 2026-05-28T17:42:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.56GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.88GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 572M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300M ±13% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.75G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.87G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ± 7% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 348M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 6% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 792M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 406M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 849M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 458M ±23% |
| [Geomean] | 723M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.93G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.42G ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.01G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94G ±67% |
| [Geomean] | 4.04G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 1% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 670k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 670k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 1% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 5% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.5G ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.9G ±46% |
| [Geomean] | 16.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 176M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±10% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ± 3% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16G ±120% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 846M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.35G ±79% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 712k |