| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | aae1bdb6d4820356cc1771f206624add5a624d27 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T16:40:55Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T12:31:46.61083852Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.44/0 |
| upload-time | 2026-05-28T18:06:01Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.13GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.31GB ±27% |
| [Geomean] | 3.77GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19GB ±29% |
| [Geomean] | 5.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.93GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.16GB ±13% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 231M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.7M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.2M ±57% |
| [Geomean] | 91.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.20G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.4G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 844M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.50G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07G ±89% |
| [Geomean] | 4.34G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 150M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.04M ± 5% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.0M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.2M ±49% |
| [Geomean] | 206M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.50G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.43G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.62G ±82% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.65G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 125M ±51% |
| [Geomean] | 868M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.00M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.74M ±76% |
| [Geomean] | 35.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 828M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06G ±89% |
| [Geomean] | 3.50G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 86.6M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.5M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.25M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.7M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.1M ±69% |
| [Geomean] | 95.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.20G ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.5M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.70G ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 94.4M ±62% |
| [Geomean] | 357M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |