| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f15c6383142f43abb96c48c279972b0053948975 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T16:41:23Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T19:44:03.010976456Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.5/0 |
| upload-time | 2026-05-28T01:17:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.14GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15GB ±34% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90GB ±34% |
| [Geomean] | 5.10GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.93GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.95GB ±20% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 224M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.5M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 221M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.2M ±103% |
| [Geomean] | 84.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.23G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.8G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 776M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.60G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 713M ±126% |
| [Geomean] | 3.98G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.74M ± 6% |
| [Geomean] | 42.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 346M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.5M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.1M ±84% |
| [Geomean] | 194M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.72G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.85G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 101M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.56G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.91G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 99.2M ±94% |
| [Geomean] | 819M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.09M ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.13M ±145% |
| [Geomean] | 31.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 767M ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 706M ±138% |
| [Geomean] | 3.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.5M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.43M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.6M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.3M ±124% |
| [Geomean] | 88.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.22G ±175% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.2M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 535M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.5M ±120% |
| [Geomean] | 242M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |