| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T23:49:53.690794365Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.17/0 |
| upload-time | 2026-05-29T06:36:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.45GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.65GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 294M ±16% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.62G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.08G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.6G ±10% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 209M ±28% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 849M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 478M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 893M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 467M ± 4% |
| [Geomean] | 757M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.77G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.22G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.28G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.15G ±83% |
| [Geomean] | 4.33G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 2% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.7G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.7G ±65% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 169M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±31% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 326M ± 8% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 936M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.02G ±139% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.16G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.85G ±110% |
| [Geomean] | 1.42G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 714k |